Fitting golfových holí

Trenink golfu, lekce golfu, výuka golfu, zelené karty, škola golfu, kurzy golfu

Fitting golfový holí

Fitting, česky napsáno nastavení, znamená u holí nastavit je na parametry, které nejlépe vyhovují svému majiteli-hráči. „Fitting na míru“ jak často čteme a slyšíme, je opravdu důležitá součást golfového úspěchu. Nelze se totiž spoléhat jen a pouze na tovární nastavení, to je sice správné, jenže univerzální, jestli chceme mít nastavené hole přímo na naše švihové možnosti, nezbývá než navštívit fitting centrum!

Co vlastně řešíme jako první

Jako první bychom se měli vždy zaměřit na tloušťku gripů (rukojetí), poněvadž ty se prodávají standardní a nemusejí všem vyhovovat. O šířce gripů rozhoduje délka dlaně a prstů, dovolím si říci, že se jedná o první a možná nejdůležitější nastavení hole.

Dobře to chápu, co potom

Hole se samozřejmě dělí na pánské, dámské a dětské. Hole bychom mohly samozřejmě rozdělovat dále podle tuhosti shaftu (násada) a z čeho je tento shaft vyroben  (materiálu). Plyne z toho základní fitting pro golfisty a to rozdělení dle pohlaví a věku.

Pánské hole dělíme především díky použití shaftu
Dle tuhosti
 • Senior – S
 • Senior – regular – SR
 • Regular – R
 • Stiff – S
 • Extra stiff – XS
Dle materiálu
 • Grafitové
 • Ocelové
 • Dříve v historii golfu se používalo dřevo stromu Hickory, který byl vyjímečně pružný.
Dámské hole

Dámské golfové hole v hojné míře (především) využívají grafitové „shafty“ a ocelové jen výjimečně, pouze u wedge občas nalezneme na ocelových „shaftech“ (výkonnostní hráčky).

Tomu rozumím, ale co dál…

Propracovanější „fitting“ má smysl u hráčů, kteří již svůj švih ustálili do nějaké podoby, především rychlosti! Pokud má hráč ambice se posunout dál a ve svém vybavení tuší prostor, tak je to právě okamžik na „fitting golfových holí“, pří této již velmi přesné práci je nutno brát v potaz všechny parametry, které lidské tělo + golfový švih nabízí.  Golfové hole na míru jsou opravdu důležité, jak pro sebevědomí, tak pro dobrý pocit ze hry. U holí se dle rychlosti švihu a výšky hráče nastavují veškeré parametry, aby byl míč zasažen vždy pod správným úhlem.

Pracovník „fittingu golfových holí“ (fitér) bude vybírat hned podle několika parametrů, které zohlední ve výběru shaftu pro golfovou hůl, posléze zjistí jakou shaft má při rychlosti hlavy hole torzi a tuhost, protože to ovlivňuje sklon hlavy hole (dynamický loft).

Z toho mi vychází, že na pořádný fitting golfových holí je čas, tak aspoň ten základní si však udělám hned při nákupu prvních holí.

 • Muž/žena
 • +/- nějaký ten palec…
 • Větší hlavy holí!
 • Šířka gripu.

Kolik takový fitting stojí?

Zpravidla se zájemce-hráč o „fitting“ rozehraje a posléze se zúčastní cca padesátiminutové lekce „fittingu“ stihneme buďto fitting holí pro dlouhou hru nebo
fitting želez a wedgí zaměříme se spíše na jednu oblast hry.

Na fitting kompletní golfové výbavy „Set make up“ si
vyhraďte raději devadesát minut.

Fittingovou lekci od nás můžete mít zdarma, když si objednáte alespoň jednu z
testovaných holí – ať už upravenou vám na míru, nebo i v základním provedení, pokud
vám vyhovuje. Tuto cenu za „fitting“ odečteme od hodnoty vašeho nákupu.

S pozdravem

Trenér golfu

Ceník výuky golfu
Golf v Thajsku