Jak léčit artrózu

Trenink golfu, lekce golfu, výuka golfu, zelené karty, škola golfu, kurzy golfu

Artóza a bolesti kloubů na golfu

Každý hráč má jistě z této diagnózy strach, tento stav je zatím bohužel nevratný, artróza je také odrazem našeho životního stylu, nadváha, bez pohybu a občsná snaha něco pro sebe tzv. udělat. Pravidelným pohybem, cvičením, jízdou na kole atp. si udržíme kvalitní mobilitu a zdraví. Hlavně teda nic nepřehánět a přiměřeným tréninkem se udržovat déle čilý…

Artróza (osteoartróza)

Jde o degenerativní onemocnění kloubů kdekoli na těle. Je spojeno s poškozením kloubní chrupavky, nejčastěji na kloubech, které jsou nejvíce zatíženy (koleno, kyčel, páteř), ale objevuje

www.trener-golfu.cz

se též na prstech a krku.

Kloubní chrupavka kryje kosti, které jsou spolu skloubeny, tlumí tření, absorbuje nárazy

V průběhu artrózy chrupavky tuhnou, ztrácejí svou elasticitu a jsou stále více poškozovány. Kosti se o sebe třou a to způsobuje bolest. Někde se na kostech vlivem tlaku tvoří kostní výrůstky, které ještě více kloub deformují.

Projevuje se

Na pohybovém aparátu, klouby trpí přetěžováním a přícházejí bolesti, které mohou znemožnit i pohyb. 

Příznaky artrózy

Bolesti v kloubech hlavně při pohybu, bolest po dlouhé době nečinnosti nebo naopak po přetížení kloubu, zvětšení kloubů prstů, otok kloubů, změny tvaru kloubů a postavení kostí v kloubu. Nemoc přichází ve vyšším věku.

Léčba artrózy

Úlevu od akutní bolesti přinášejí léky tlumící bolest a snižující zánět (paracetamol, ibuprofen). Není však vhodné je užívat dlouhodobě, neboť mohou způsobit žaludeční nevolnost a mají i další nežádoucí účinky. Při dekompenzaci osteoartrózy, jež je provázena silnou bolestivostí, pomohou injekce kortikosteroidů přímo do kloubu. Opakované použití se však nedoporučuje, může totiž vést k dalšímu poškození chrupavky.

Poměrně novou, bezpečnou a efektivní formou lokální léčby, je doplnění chybějící synoviální tekutiny (kyseliny hyaluronové) do prostoru kloubního pouzdra postiženého kloubu (viskosuplementace). Díky ní se obnovuje fyziologické vnitřní prostředí kloubu, zlepšuje se pružnost a síla chrupavky a podněcují buňky kloubní výstelky ke zvýšené tvorbě vlastní kyseliny hyaluronové.

Je-li nemoc zachycena v počátečních stadiích, lze provést ošetření kloubních struktur (menisků, vazů, defektů kloubní chrupavky). Dalším postupem je například operační úprava osy kloubu, jejímž cílem je snížení jednostranného přetížení kloubů. Při těžkém postižení a bolestech přichází na řadu kloubní náhrada. Jiným typem terapie je léčebné ozáření postižených kloubů rtg paprsky, jež v ozářených tkáních vyvolají protizánětlivé pochody.

Léky

Proti bolesti se používají nesteroidní protizánětlivé léky (ibalgin, paralen, aspirin), protizánětlivé masti, které tlumí otok a bolest, různé potravinové doplňky, které obsahují složky chrupavky (chondroitin sulfát).

www.trener-golfu.cz

  • Condrosulf (několik úrovní, ten co pomůže je na předpis)
  • Glukosamin

Bylinky

Vhodné jsou bahenní a parafínové zábaly. Parafín prohřívá a prokrvuje tkáň. Pomáhají také termální lázně.

Homeopatika

Po dohodě s lékařem nebo zkušeným homeopatem je možné vybírat z těchto homeopatik:

Rhus toxicodendron 15CH – hlavní lék na bolesti kloubů.
Dulcamara 9CH – vhodný pro pacienty, kde Rhus toxicodendron nepřinese úlevu.
Bryonia alba 15CH – pomůže těm, kteří mají postižené klouby zarudlé, oteklé a teplé a bolesti pociťují jako ostré, bodavé a zhoršující se s každým pohybem.
Arnica montana 9–15CH – důležitý pomocný lék, zejména u těch pacientů, u kterých se postižení kloubů objevilo po poranění anebo u nichž se stav zhoršil po nějakém přetížení.
Pulsatilla 15CH – při bolestech, které neustále mění místo.
Ledum palustre 9CH – lék na bolesti, které mohou mít v pozadí dnu a větší konzumaci alkoholu.
Ruta graveolens 15CH – svým obrazem je podobná léku Rhus toxicodendron. Výborně se osvědčuje při postižení zápěstí z přetížení, kdy jsou tyto klouby bolavé a jakoby ochromené.

Vybraný homeopatický lék či léky se podávají většinou 2–3× denně v dávce 5 granulí.
K dosažení dlouhodobých výsledků je potřebné vybraný lék proti bolesti kombinovat s léky, které mají vztah k určitým konkrétním kloubům, a hluboce působícím terénním lékem. Tato léčba ale již patří do rukou lékaře homeopata.

NENAŠLI JSTE, CO JSTE HLEDALI?

Domácí léčba a babské rady

Jednou z možností, jak si doma pomoci, je kromě bahenních a parafínových zábalů také cvičení. Kromě speciálních cviků zaměřených na kompresi kloubů pomohou taky cviky na snížení váhy, aby klouby nebyly tak zatěžovány. Pomáhá také chůze s podpůrnými prostředky, jako jsou hole.

Důležitá je také zdravá strava, bohatá na vlákninu a hodně tekutin. Je třeba omezit konzumaci červeného masa, nasycených tuků a rafinovaných cukrů. Mléčné výrobky, zejména mléko, je nutné konzumovat s mírou, protože tělu sice dodávají vápník, ale zároveň ho okyselují. Pomáhá také potírat bolavé klouby výluhem vytvořeným z francovky a 14 hřebíčků, který necháte dva dny odležet. Potírejte bolavé klouby nejlépe na noc.

Vyšetření

Nejprve proběhne anamnéza pacienta, zjištění jeho celkového zdravotního stavu, rodinné zátěže, popis bolesti.

Následuje prohmatání a objektivní zkoumání kloubu a okolí kloubu, zda nedošlo k zánětu.
Potom lékař provede RTG kloubu, případně ultrazvuk či magnetickou rezonanci, pokud je potřeba.
Na RTG snímcích se zkoumají zúžení a atrofie nebo deformace chrupavky, v pozdějších

www.trener-golfu.cz

stádiích i vznik kostních výrůstků, změna struktury kostí apod.

Délka léčby

Artróza nejde vyléčit nikdy, jdou jen zmírnit následky a mírnit bolest. Dieta a správný pohyb mohou posílit kolení vazy a tím udržet koleno ve správné pozici, tudíž nepřetěžovat jednostraně chrupavky.

Trvalé následky

Onemocnění nelze zcela vyléčit, jen zpomalit průběh. U pokročilé artrózy může dojít i k chirurgickému řešení – výměně kloubu.

Zdravotní cviky

Pomáhá cvičení

  • na kompresi kloubů,
  • chůze s holemi – nordic walking,
  • jízda na kole,
  • hluboký sed dřep,
  • chůze do schodů po dvou schodech (posílení vazů)

Prevence

Především je dobré udržet si odpovídající hmotnost. Tomu napomůže vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Vhodné jsou aktivity, které příliš nezatěžují klouby, například aquaaerobik, plavání, svižná chůze, nordic walking, cvičení na rotopedu, taj-či, jóga. Příznivý vliv má saunování. Stravu doplňte o potraviny s obsahem omega-3 a omega-6 mastných kyselin, jež tlumí zánětlivou reakci v celém organismu včetně kloubů. Jako silné antioxidanty působí všechny vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K). Vitamin C zase zpevňuje pojivové tkáně v okolí kloubů.

Kdy jít k lékaři

Lékaře navštivte při bolestech a změnách na kloubech. Také pokud vás bolí klouby po dlouhém sezení nebo zatížení.

Golf v Thajsku